Microchip Technology ATTINY12V-1SUR
Part No.:
ATTINY12V-1SUR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATTINY12V-1SUR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC
Comments
ATTINY12V-1SUR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Series:
AVR® ATtiny
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
1.2MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
6
Program Memory Size:
1KB (512 x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)