Atmel ATTINY2313V-10PU
Part No.:
ATTINY2313V-10PU
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATTINY2313V-10PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Comments
ATTINY2313V-10PU Specifications
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Speed:
10MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
2KB (1K x 16)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)