Atmel ATTINY24-20SSU
Part No.:
ATTINY24-20SSU
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATTINY24-20SSU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14SOIC
Comments
ATTINY24-20SSU Specifications
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Speed:
20MHz
Connectivity:
USI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
2KB (1K x 16)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)