Atmel ATTINY44V-10MUR
Part No.:
ATTINY44V-10MUR
Package:
20-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATTINY44V-10MUR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
Comments
ATTINY44V-10MUR Specifications
Package/Case:
20-WFQFN Exposed Pad
Speed:
10MHz
Connectivity:
USI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)