Atmel ATTINY45-20MU
Part No.:
ATTINY45-20MU
Package:
20-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATTINY45-20MU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
Comments
ATTINY45-20MU Specifications
Package/Case:
20-WFQFN Exposed Pad
Series:
AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Speed:
20MHz
Connectivity:
USI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
6
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)