Atmel ATTINY45V-10PU
Part No.:
ATTINY45V-10PU
Manufacturer:
Atmel
Category:
Microcontrollers
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATTINY45V-10PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP
Shipping
Inventory:815
Comments
ATTINY45V-10PU Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
10MHz
Connectivity:
USI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
6
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)