Atmel ATTINY461-20MU
Part No.:
ATTINY461-20MU
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATTINY461-20MU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32VQFN
Comments
ATTINY461-20MU Specifications
Package/Case:
32-VFQFN Exposed Pad
Series:
AVR® ATtiny
Speed:
20MHz
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)