Atmel ATTINY84V-10SSU
Part No.:
ATTINY84V-10SSU
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATTINY84V-10SSU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 14SOIC
Comments
ATTINY84V-10SSU Specifications
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Speed:
10MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
8KB (4K x 16)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)