Atmel ATTINY861V-10SU
Part No.:
ATTINY861V-10SU
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATTINY861V-10SU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC
Comments
ATTINY861V-10SU Specifications
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Speed:
10MHz
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
8KB (4K x 16)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)