Microchip Technology ATXMEGA16A4-CU
Part No.:
ATXMEGA16A4-CU
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
49-VFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATXMEGA16A4-CU.pdf
Description:
IC MCU 8/16BIT 16KB FLSH 49VFBGA
Comments
ATXMEGA16A4-CU Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
49-VFBGA
Series:
AVR® XMEGA® A4
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8/16-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
34
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.6V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)