Microchip Technology ATXMEGA16A4U-ANR
Part No.:
ATXMEGA16A4U-ANR
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATXMEGA16A4U-ANR.pdf
Description:
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Comments
ATXMEGA16A4U-ANR Specifications
Package/Case:
44-TQFP
Series:
AVR® XMEGA® A4U
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
34
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.6V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature:
0°C ~ 105°C (TA)