Microchip Technology ATXMEGA32C4-MHR
Part No.:
ATXMEGA32C4-MHR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATXMEGA32C4-MHR.pdf
Description:
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 44VQFN
Comments
ATXMEGA32C4-MHR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-VFQFN Exposed Pad
Series:
AVR® XMEGA® C4
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8/16-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
34
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.6V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)