Microchip Technology ATXMEGA32D3-MHR
Part No.:
ATXMEGA32D3-MHR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATXMEGA32D3-MHR.pdf
Description:
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 64QFN
Comments
ATXMEGA32D3-MHR Specifications
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Series:
AVR® XMEGA® D3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
50
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.6V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)