TE Connectivity ALCOSWITCH Switches AV1920RG24Q04
Part No.:
AV1920RG24Q04
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AV1920RG24Q04.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Comments
AV1920RG24Q04 Specifications
Current Rating (Amps):
3A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
LED, Red/Yellow
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Features:
Fixed LED Ring
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.20mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C