TE Connectivity ALCOSWITCH Switches AV2220EB24Q04
Part No.:
AV2220EB24Q04
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AV2220EB24Q04.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Comments
AV2220EB24Q04 Specifications
Packaging:
Box
Current Rating (Amps):
3A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Illumination Type, Color:
LED, Blue/Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.20mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C