TE Connectivity ALCOSWITCH Switches AV2221E312R04
Part No.:
AV2221E312R04
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AV2221E312R04.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 20V
Comments
AV2221E312R04 Specifications
Voltage Rating - AC:
20 V
Voltage Rating - DC:
20 V
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.20mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C