TE Connectivity ALCOSWITCH Switches AV2510E124Q04
Part No.:
AV2510E124Q04
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AV2510E124Q04.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
Comments
AV2510E124Q04 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
AV25
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
3A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.20mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C