APEM Inc. AV300220000400K
Part No.:
AV300220000400K
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Description:
PUSHBUTTON SWITCH AV SECURITY
Comments
AV300220000400K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
APEM Inc.
Series:
AV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
1A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.20mm Dia
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C