Diodes Incorporated AZ2940D-3.3TRE1
Part No.:
AZ2940D-3.3TRE1
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-2
Comments
AZ2940D-3.3TRE1 Specifications
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 1A
Current - Output:
1A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C