Diodes Incorporated AZ2940H-1.8TRG1
Part No.:
AZ2940H-1.8TRG1
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
Comments
AZ2940H-1.8TRG1 Specifications
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.75V @ 1A
Current - Output:
1A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C