Rohm Semiconductor BD25HA3WEFJ-E2
Part No.:
BD25HA3WEFJ-E2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.BD25HA3WEFJ-E2.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8HTSOP
Comments
BD25HA3WEFJ-E2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
8V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.9V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
0.6 mA
Current - Supply (Max):
900 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C