CIT Relay and Switch BH16NBGBRGB
Part No.:
BH16NBGBRGB
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.BH16NBGBRGB.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Comments
BH16NBGBRGB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
BH
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPST
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
36 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
LED, Blue/Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
2.1, 3.3, 3.3 VDC
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C