CIT Relay and Switch BH16NLBBRGB
Part No.:
BH16NLBBRGB
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.BH16NLBBRGB.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Comments
BH16NLBBRGB Specifications
Current Rating (Amps):
1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
36 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
LED, Blue/Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
2.1, 3.3, 3.3 VDC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C