CIT Relay and Switch BH16NLSBGW
Part No.:
BH16NLSBGW
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.BH16NLSBGW.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Comments
BH16NLSBGW Specifications
Current Rating (Amps):
1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
36 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Green/White
Illumination Voltage (Nominal):
3.0, 3.3 VDC
Features:
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C