CIT Relay and Switch BH16NLSBOY
Part No.:
BH16NLSBOY
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.BH16NLSBOY.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Comments
BH16NLSBOY Specifications
Current Rating (Amps):
1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
36 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Orange/Yellow
Illumination Voltage (Nominal):
2.0, 2.1 VDC
Features:
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C