Rohm Semiconductor BH31PB1WHFV-TR
Part No.:
BH31PB1WHFV-TR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-665
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.BH31PB1WHFV-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA HVSOF5
Comments
BH31PB1WHFV-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOT-665
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
4 µA
Current - Supply (Max):
40 µA
PSRR:
60dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C