Rohm Semiconductor BU19TD2WNVX-TL
Part No.:
BU19TD2WNVX-TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.BU19TD2WNVX-TL.pdf
Description:
IC REG LIN 1.9V 200MA 4SSON
Comments
BU19TD2WNVX-TL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C