Rohm Semiconductor BU26TA2WHFV-TR
Part No.:
BU26TA2WHFV-TR
Package:
SOT-665
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.BU26TA2WHFV-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.6V 200MA HVSOF5
Comments
BU26TA2WHFV-TR Specifications
Package/Case:
SOT-665
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.8V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C