Rohm Semiconductor BU26TD2WNVX-TL
Part No.:
BU26TD2WNVX-TL
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.BU26TD2WNVX-TL.pdf
Description:
IC REG LIN 2.6V SSON004X1216
Comments
BU26TD2WNVX-TL Specifications
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.54V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C