Rohm Semiconductor BU27TA2WHFV-TR
Part No.:
BU27TA2WHFV-TR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-665
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.BU27TA2WHFV-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 200MA HVSOF5
Comments
BU27TA2WHFV-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOT-665
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.72V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C