Infineon Technologies C161SL25MAABXUMA1
Part No.:
C161SL25MAABXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
80-QFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.C161SL25MAABXUMA1.pdf
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 80MQFP
Comments
C161SL25MAABXUMA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
80-QFP
Series:
C16xx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
C166
Core Size:
16-Bit
Speed:
25MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
63
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)