Infineon Technologies C167CSL16M3VCAFXQLA1
Part No.:
C167CSL16M3VCAFXQLA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
144-BQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.C167CSL16M3VCAFXQLA1.pdf
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 144MQFP
Comments
C167CSL16M3VCAFXQLA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
144-BQFP
Series:
C16xx
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
C166
Core Size:
16-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, SPI, SSC, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
111
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
11K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)