Crystek Corporation CCO-083-16.000
Part No.:
CCO-083-16.000
Manufacturer:
Crystek Corporation
Category:
Oscillators
Package:
14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CCO-083-16.000.pdf
Description:
XTAL OSC XO 16.0000MHZ SNWV TH
Comments
CCO-083-16.000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Crystek Corporation
Series:
CCO
Package/Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
16 MHz
Function:
Output:
Sine Wave
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±25ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
15mA
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
14-DIP
Size / Dimension:
0.820" L x 0.520" W (20.83mm x 13.21mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)