CIT Relay and Switch CH1LEBRG12S
Part No.:
CH1LEBRG12S
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CH1LEBRG12S.pdf
Description:
SWITCH PB SPDT 1A 125VAC
Comments
CH1LEBRG12S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
CH
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C