CIT Relay and Switch CH1LESRG24S
Part No.:
CH1LESRG24S
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CH1LESRG24S.pdf
Description:
SWITCH PB SPDT 1A 125VAC
Comments
CH1LESRG24S Specifications
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Features:
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C