CIT Relay and Switch CH2LBUB110S
Part No.:
CH2LBUB110S
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CH2LBUB110S.pdf
Description:
SWITCH PB DPDT 1A 125VAC
Comments
CH2LBUB110S Specifications
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
Blue
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
110 VAC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C