Hirose Electric Co Ltd CR22A-100D-2.54DS(70)
Part No.:
CR22A-100D-2.54DS(70)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 100POS 0.10
Comments
CR22A-100D-2.54DS(70) Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
CR22
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
50
Number of Positions:
100
Card Thickness:
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Contact Type:
Color:
Black
Flange Feature:
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C