Hirose Electric Co Ltd CR7C-20DA-4E
Part No.:
CR7C-20DA-4E
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Description:
CONN EDGE DUAL 20POS 0.157 EYE
Comments
CR7C-20DA-4E Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
CR7
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
10
Number of Positions:
20
Card Thickness:
Number of Rows:
2
Pitch:
0.157" (4.00mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder Eyelet(s)
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
80.0µin (2.03µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Blue
Flange Feature:
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C