Hirose Electric Co Ltd CR7E-20DA-3.96E
Part No.:
CR7E-20DA-3.96E
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Description:
CONN EDGE DUAL 20POS 0.156 EYE
Comments
CR7E-20DA-3.96E Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
CR7
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
10
Number of Positions:
20
Card Thickness:
Number of Rows:
2
Pitch:
0.156" (3.96mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Solder Eyelet(s)
Contact Material:
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Flange Feature:
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C