Crystek Corporation CVSS-945X-125.000
Part No.:
CVSS-945X-125.000
Manufacturer:
Crystek Corporation
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Description:
XTAL OSC VCXO 125.0000MHZ SNWV
Comments
CVSS-945X-125.000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Crystek Corporation
Series:
CVSS-945
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
VCXO
Frequency:
125 MHz
Function:
Amplitude Control
Output:
Sine Wave
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
Absolute Pull Range (APR):
±20ppm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
35mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.559" L x 0.360" W (14.20mm x 9.14mm)
Height - Seated (Max):
0.210" (5.33mm)