KEMET CWR09FC105KB
Part No.:
CWR09FC105KB
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1005 (2512 Metric)
Description:
CAP TANT 1UF 10% 10V 1005
Comments
CWR09FC105KB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
CWR09
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
10Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.065" (1.65mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
A
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)