KYOCERA AVX CWR09MC105KB
Part No.:
CWR09MC105KB
Package:
1510 (3825 Metric)
Description:
CAP TANT 1UF 10% 35V 1510
Comments
CWR09MC105KB Specifications
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.065" (1.65mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
D
Failure Rate:
B (0.1%)