KYOCERA AVX CWR09NC475KBB
Part No.:
CWR09NC475KBB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package:
2915 (7338 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2915
Comments
CWR09NC475KBB Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAZ
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.17mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
H
Ratings:
COTS
Failure Rate:
B (0.1%)