KEMET CWR11KH105KB
Part No.:
CWR11KH105KB
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT 1UF 10% 25V 1411
Comments
CWR11KH105KB Specifications
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
B
Failure Rate:
B (0.1%)