KEMET CWR11MC475KCB
Part No.:
CWR11MC475KCB
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2917
Comments
CWR11MC475KCB Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" Dia x 0.169" L (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
D
Failure Rate:
C (0.01%)