KYOCERA AVX CWR19HC336KBGB
Part No.:
CWR19HC336KBGB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2711 (6728 Metric)
Description:
CAP TANT 33UF 10% 15V 2711
Comments
CWR19HC336KBGB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
CWR19
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.1Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.17mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
G
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)