KYOCERA AVX CWR19JC106KBFC
Part No.:
CWR19JC106KBFC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2214 (5634 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 10% 20V 2214
Comments
CWR19JC106KBFC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
CWR19
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
3Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max):
0.085" (2.16mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
F
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)