KYOCERA AVX CWR29DH336KBEB
Part No.:
CWR29DH336KBEB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2010 (5125 Metric)
Description:
CAP TANT 33UF 10% 6V 2010
Comments
CWR29DH336KBEB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
CWR29
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.065" (1.65mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
E
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)