KYOCERA AVX CWR29HB226KBFZ
Part No.:
CWR29HB226KBFZ
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2214 (5634 Metric)
Description:
CAP TANT 22UF 10% 15V 2214
Comments
CWR29HB226KBFZ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
CWR29
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max):
0.085" (2.16mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
F
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)