Cypress Semiconductor Corp CY8C20324-12LQXI
Part No.:
CY8C20324-12LQXI
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Microcontrollers
Package:
24-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CY8C20324-12LQXI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24SQFN
Comments
CY8C20324-12LQXI Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Package/Case:
24-UFQFN Exposed Pad
Series:
PSOC®1 CY8C20xxx
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
M8C
Core Size:
8-Bit
Speed:
12MHz
Connectivity:
I2C, SPI
Peripherals:
LVD, POR, WDT
Number of I/O:
20
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.25V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)